Loading...

Cave diving, czyli ekstremalne nurkowanie

https://patatajek.pl/kategorie/23-czapraki Skąd czerpiemy energię do treningu

Cave diving jest odmianą tradycyjnego nurkowania. Śmiałkowie nurkują w jaskiniach i praktycznie nie mają możliwości wynurzenia się na powierzchnię. Jest to sport dla naprawdę odważnych osób, jednakże w wielu przypadkach takie ryzyko jest opłacalne, bowiem można zwiedzić podwodny świat w najmniej dostępnych miejscach. Cave diving to również spore ryzyko. W podwodnych jaskiniach może czyhać wiele niebezpieczeństw. Mogą to być nieznane zakamarki bądź groźne zwierzęta wodne.

Równie niebezpieczny jest nawet niepozorny piasek oraz muł. Przyczyniają się do zamulenia wody, przez co nurkowie mają trudności z odnalezieniem drogi powrotnej. Wszyscy nurkowie, którzy chcą spróbować nurkowania w jaskiniach musza przejść odpowiednie szkolenie. Konieczny jest również specjalistyczny sprzęt. Nieznacznie różni się on od sprzętu używanego w klasycznym nurkowaniu. Niektórzy bagatelizują znaczenie szkolenia i doboru odpowiedniego sprzętu.

Konsekwencją tego może być nawet utrata życia. Niekiedy nurkowie są nieostrożni, bowiem przed nurkowaniem nie zapoznają się ze specyfiką danej jaskini. Warto pamiętać, że nie ma dwóch jednakowych jaskiń. Z tego powodu należy jak najwięcej dowiedzieć się o konkretnym miejscu. Doświadczeni nurkowie z pewnością udzielą informacji na temat sposobu poruszania się po danej jaskini. Taka przezorność może nawet uratować życie.

Pomimo takich niebezpieczeństw cave diving jest bardzo popularny nie tylko w Polsce, ale także i na całym świecie.

www.aviationresources.com.pl