Loading...

Jakie części stałe ma oprocentowanie kredytu hipotecznego?

Lokale inwestycyjne doradca podatkowy poznań

Jeżeli zdecydowaliśmy się na to, aby wziąć kredyt hipoteczny, to musimy zrobić wszystko, aby poznać jego elementy składowe. Dodatkowo jeszcze ważne jest to, abyśmy znali pojęcia, których się tam używa, bo tylko wówczas będziemy mieli pewność, że wszystko dobrze zrozumiemy i że będziemy wiedzieć, jak to wszystko zorganizować, tak aby jak najlepiej na tym wyjść.

Trzeba znać zmienne i stałe

Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że na wysokość kredytu hipotecznego wpływ mają takie czynniki, które są stałe i takie, które co jakiś się zmieniają. Tą zmieniającą się jest stawka bazowa, czyli po prostu WIBOR. Jest to stopa procentowa, która zmieniana jest co trzy miesiące.

Czasami jest on niższy, czasami jest wyższy, a to oczywiście wpływa na wysokość miesięcznej raty kredytu, którą będziemy mieli do wpłacenia. Częścią stałą jest z pewnością marża, czyli zysk, który ma bank powyżej stopy procentowej. Jest ona narzucona przez bank i w większości przypadków nie zmienia się przez cały okres kredytowania, choć może być na ten temat inny wpis ujęty w umowie. W dużej mierze to właśnie marża wpływa na to, czy w danym banku warto jest zaciągnąć kredyt czy nie. Koniecznie zobaczmy jak takie wartości się przedstawiają, pamiętając że stawka bazowa jest równa dla wszystkich banków, a to od marży zależy ile będziemy musieli zapłacić za taki kredyt i gdzie warto go zaciągnąć, bo to w końcu jest zarobek banku, a więc im wyższa marża, tym więcej na naszym kredycie zyskuje bank.

Certyfikat ce