Loading...

Obligacje firm czy skarbowe – co bezpieczniejsze?

niepełny faktoring Anchor

Wśród osób nieśledzących trendów związanych z inwestowaniem panuje powszechna opinia, że najlepiej inwestować w obligacje emitowane przez Skarb Państwa. Tymczasem porównując wyniki obligacji wypuszczanych przez przedsiębiorstwa prywatne i skarbowe, okazuje się, że te pierwsze są o wiele bezpieczniejsze.

Jak to możliwe? Chodzi tu głównie o mniejszą zmienność wyników finansowych. Choć obligacje skarbowe w ciągu dwóch ubiegłych lat zanotowały wzrost na poziomie 12,6%, to w 2013 roku wynosił on tylko 1,5%.

Ta sytuacja doskonale obrazuje niestabilność tego typu obligacji, a to z kolei wiąże się ze zwiększonym ryzykiem finansowym. Zupełnie inaczej sprawa wygląda w przypadku funduszy obligacji prywatnych firm.

Pozwalają one znacznie zmniejszyć ryzyko inwestycyjne, dzięki bardziej stabilnym wynikom. Mniej ryzykujemy także przez fakt, że lokujemy swoje pieniądze w obligacjach emitowanych przez różne podmioty, a nie przez jednego.

Te czynniki sprawiają, że inwestowanie w obligacje przedsiębiorstw prywatnych staje się coraz bardziej popularne wśród Polaków.

www.sophiebutik.pl