Loading...

Kredyt w walucie obcej czy złotowy?

Coach finansowy Żaneta Wożnica doradztwo podatkowe poznań

Musimy wiedzieć, jakie są rodzaje kredytu, tak abyśmy mieli pewność, że weźmiemy ten najlepszy dla siebie. Dlatego też, trzeba się zastanowić nad tym, czy chcemy mieć kredyt w rodzimej walucie, a więc w tej, w której zarabiamy, czy może wolimy go mieć w walucie obcej, jednak tutaj czekają na nas dwa różne jego rodzaje, a to oznacza, że musimy się naprawdę bardzo dobrze zastanowić, która z propozycji, okaże się być dla nas najlepszą.

Jakie są różnice pomiędzy kredytami?

Jeśli zdecydowaliśmy się na wzięcie kredytu hipotecznego, to musimy wiedzieć, że do wyboru będziemy mieli jego trzy rodzaje. Jednym z nich, najczęściej wykorzystywanym, jest kredyt złotówkowy.

Uzyskujemy go i spłacamy w złotówkach, a więc w tej walucie, w której zarabiamy. Tutaj jesteśmy narażeni przede wszystkim na zmianę oprocentowania WIBOR. Proponowany może nam być także kredyt w walucie obcej, tutaj możemy wybrać taki, który będzie rzeczywistym kredytem walutowym, czyli będziemy go otrzymywać i spłacać w walucie, albo możemy się zdecydować na taki denominowany, czyli otrzymujemy go i spłacamy w złotówkach, które po kursie będą przemieniane na walutę obcą. Warto poczytać jak to wszystko wygląda i czym się między sobą różni, tak abyśmy naprawdę na spokojnie mogli to wszystko przemyśleć i ocenić.

Tylko wtedy będziemy mieli pewność, że wszystko przebiegnie po naszej myśli, a my będziemy zadowoleni ze swojej decyzji, bo będziemy w stanie na spokojnie wszystko spłacić.