Loading...

Roślinność

pinezki taxi szczecin berlin

Urokliwe krajobrazy, na które można spoglądać godzinami, to jeden z największych walorów turystycznych Pienin. Kolejny element, na który warto zwrócić uwagę to bardzo bogata szata roślinna, która miłośnikom flory z pewnością przypadnie do gustu. Na tę różnorodność wpływa kilka czynników. Trzeba tu wymienić specyfikę klimatu, wapienne podłoże, zróżnicowanie w morfologii czy stromość stoków, która powstrzymała rozrost lasów.

Według aktualnej wiedzy na obszarze Pienin występuje obecnie 1100 gatunków roślin naczyniowych. Najciekawiej sprawy mają się w Pieninach Centralnych, w Spiskich i Małych, flora jest uboższa i w większym stopniu naruszona aktywnością człowieka. Ciekawy jest układ nasłonecznienia siedlisk leśnych. Niektóre są silnie wyeksponowane na promienie słoneczne, a do innych, rosnących w głębi wąwozów słońce praktycznie nie dociera.

Miłośnicy botaniki zainteresują się tym, że z uwagi na specyficzną rzeźbę terenu w Pieninach przetrwały relikty flory przedholoceńskiej, takie jak dębik ośmiopłatkowy czy jałowiec sabiński.

www.ospawietrzna.net.pl